دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 05 بهمن 1395
number of visits: 1263

فرش ماشینی یا دستبافت

فرش ماشینی یا دستبافت

در حال حاضر تکنولوژی آمار تولید را بالا برده و توان خرید را نیز متعاقبا افزایش داده است. اگر در قدیم کالایی به شکل محدود و در جریان فرآیندی طولانی تولید می شد امروزه با پیشرفت صنعتی در تعداد انبوه و در مدت کوتاهی تولید می شود . این اقتضای زمان کنونی است ، گرچه برخورد ما با آن منطقی نیست. وقتی تخته فرش های دستباف کشورمان را زیرو رو می کنیم احساس غرور به ما دست می دهد . آنها صفحات هنر و هویت ایران و ایرانی هستند . بی شک ، صاحب این هنر هم ایران است و ایرانی . هم اکنون این صنعت با مشکلاتی روبروست اما این که ادعا کنیم بخش بزرگی از مشکلات فرش دستباف ایران به سبب تولید فرش ماشینی است بسیار بی انصافی به خرج داده ایم .

فرش ماشینی هرگز رقیبی برای فرش دستباف کشور نبوده و نیست، بلکه در مقاطع مختلف موجب توسعه صادرات فرش دستباف و ورود ارز به کشور نیز شده است . فرش ماشینی باعث شده، خانواده هایی که توان خرید فرش دستباف را ندارند بتوانند جهت مفروش کردن خانه خود از فرش ماشینی استفاده کنند.

وانگهی اگر تولید فرش ماشینی در ایران هم وجود نداشت، بازار ایران با تراکم انواع فرش ماشینی تولید کشورهای بلژیک و ترکیه و حتی چین مواجه می شد و براین اساس سالانه ۳۰۰ میلیون دلار ارز از مملکت خارج می شد. مشکلات فرش دستباف برای همه مشخص است. کمبود مواد اولیه مطلوب و ارزان، مشکلات فراوان در بخش رنگرزی، دخالت سازمانهای دولتی، وجود رقیبانی مثل هند و پاکستان با مواد اولیه ارزان و کارگر ارزان تر ،استفاده از پشم های دباغی شده، دستمزد کم هنرمندان بافنده که از دل وجان برای بافت فرش ها مایه می گذارند، از مشکلات فرش دستباف است . اما با وجود همه این مشکلات در نمایشگاه های اخیر بارها ثابت شده که هنوز فرش ایرانی زنده است.

تصاویر
  • فرش ماشینی یا دستبافت
����� ����